Zarządzanie kryzysowe – obejmujące monitorowanie kluczowych obszarów działania przedsiębiorstwa i przewidywanie ew. zagrożeń, reagowanie w przypadku wystąpienia kryzysu oraz usuwanie jego skutków – powinno bezwzględnie obejmować także komunikowanie w sytuacji kryzysu medialnego.
Co zrobić, gdy firma, organizacja lub człowiek stanie się nagle obiektem negatywnego zainteresowania mediów?
Jak zareagować na oskarżenia?
Jak radzić sobie z medialną krytyką?
Jak odpowiadać na nieprawdziwe informacje?
Jak rozmawiać z mediami?
Komunikować, czy nie komunikować?
Szczególnie w reagowaniu na sytuację kryzysową brak dobrej komunikacji (zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej) może przyczyniać się do pogłębiania stanów kryzysowych – szkodliwych dla każdego przedsiębiorstwa, czy organizacji.
Jednocześnie aktywne zarządzanie komunikacją w sytuacji kryzysu wizerunkowego (równolegle z zarządzaniem samym kryzysem – źródłem negatywnego zainteresowania ze strony mediów i opinii publicznej) oraz stosowanie zasad komunikacji kryzysowej pozwoli mitygować ryzyka związane z sytuacją kryzysową, w szczególności niwelować straty wizerunkowe (reputacyjne).
W czym mogę pomóc?
Po pierwsze, jak wiadomo lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego wspieram moich klientów w przygotowaniu procedur komunikowania kryzysowego. Doradztwo na tym etapie obejmuje:
Kryzysy wizerunkowe, medialne niestety się zdarzają. Czasem są zawinione, czasem nie, niekiedy na początku nie wiemy, jak przedstawia się sytuacja. Niezależnie jednak od tego, jakimi dysponujemy danymi, ważne aby pamiętać o podstawowej zasadzie - w kryzysie komunikuj szybko i otwarcie.
W czym mogę pomóc?
Przedsiębiorstwom, organizacjom i ludziom, których dotknął kryzys wizerunkowy: